RECENZIA: ALL OUR YESTERDAYS (All Our Yesterdays #1) - Cristin TerrillAutor: Cristin Terrill * Názov: All Our Yesterdays * Séria: All Our Yesterdays #1 * Rok vydania: 2013

Súčasnosť: Em a Finn sú už mesiace väznení v cele tajnej vojenskej základne, kde sa z nich snažia princípom striedania vyjednávania a kreatívnych foriem mučenia vytĺcť lokáciu dokumentov, ktoré môžu zmeniť budúcnosť. A minulosť.
Pred 4 rokmi: Marínin život je bezproblémový až do katastrofického večera, kedy sa všetko zosype.
Súčasnosť: Em nájde v cele list písaný vlastnou rukou. Zisťuje z neho, že sa jej a Finnovi podarilo už 14 krát vrátiť do minulosti, kde otestovali 14 rôznych variantov na zmenu budúcnosti a zachovanie sveta takého, ako ho poznali. Všetky zlyhali. Musia sa preto vyslobodiť z cely, vyskúšať najdrastickejšiu verziu a urobiť všetko preto, aby stroj času zničili ešte pred jeho vznikom. Je to posledná šanca.
Pred 4 rokmi: 17 ročný, introvertný génius je po smrti rodičov posadnutý myšlienkou cestovania v čase.
Súčasnosť: Musia ho zabiť.

Predchádzajúcimi zmätenými vetami som chcela demonštrovať jedinú vec. Táto kniha je strhujúca. A práve to je jej najväčším nedostatkom.
Je ako návyková droga, alebo ako nočné pozeranie videí na youtube. Tiež musíte stále klikať na ďalšie, rovnako, ako tu proste musíte obracať strany. Čitateľ je bombardovaný novými informáciami s dej sa striedavo zamotáva, rozuzľuje a opäť zamotáva. Ak by som ju mala prirovnať k inej, už známej knihe, použila by som Hry o život ( Suzanne Collins). Je to presne ten istý štýl neemotívneho rozprávania z pohľadu hlavnej postavy, ktorá opisuje dianie okolo seba a svoje pocity formou suchého konštatovania.
Rýchly dej vás postupne zmotáva, no všetko na úkor postáv, ktoré nevnímate, ako hrdinov, ale ako nástroje príbehu. No proste sú to veľmi tuctové a nezaujímavé charaktery, na ktoré zabudnete aj keď celkový dojem z knihy zostane.

Nachádzame sa v súčastnosti. Cestovanie v čase je realita. Pred rokmi bol skonštruovaný stroj času nazvaný Cassandra. jeho idealistický tvorca si - ako to už býva - myslel, že jeho zostrojením pomáha svetu, veď viete prevencia teroristických útokov blabla - som hrdý, že som američan. A naozaj to fungovalo. Zo začiatku. Ale čo začalo vysielaním vojakov, aby s vrátili v čase a odstavili pár bômb, skončilo policajným štátom a zničením Európskej Únie.

Ako ste už zrejme pochopili dej sa zo začiatku odohráva na dvoch frontoch  a je rozprávaný z pohľadu dvoch 100% rozdielnych dievčat.
Minulosť prezentuje Marína - stereotypná postava otravnej a neschopnej pubertálnej slečny, ktorá žije v mylnom predpoklade že sa celý svet točí okolo nej. Na toto nemám nervy. Radšej ju ignorujme. Jej najlepším kamarátom z detstva je James. Génius, ktorý popreskakoval pár ročníkov a ako 17 ročný pracuje na svojom doktoráte a áno, nemusím vysvetľovať čo je kľúčovou témou výskumu. 
Na fronte šedastej súčastnosti tu máme Em, dievča zamknuté v cele a jediným spoločníkom je pre ňu hlas väzňa od vedľa. Až do chvíle, kedy sa im podarí uniknúť a vrátiť Cassandrou do okamihu, kedy to všetko začalo, pretože jediný spôsob, ako zachrániť budúcnosť je zabiť minulosť. Doslovne.

Dobre. bolo by zbytočné tvrdiť, že smer, ktorým sa príbeh tiahol, bol neočakávaný a originálny, ale trochu klasiky v už aj tak klasickej téme nezaškodí. Sme preto svedkami situácii štýlu: kráčam po ulici a zrazu ma niekto zastaví, podá mi tekvicu a povie " Som tvoja dcéra z budúcnosti, 14. mája 2015 prines túto tekvicu pred prezidentský palác a polož ju na tretiu lavičku z prava. Zachrániš tým vesmír. "

A dočkáme sa samozrejme aj časového paradoxu. Je naozaj zaujímavé sledovať, ako sa veci postupne vyjasňujú a zapadajú do seba. To je znakom, že autorka urobila vec, ktorú väčšina YA spisovateľov značne podceňuje. Jop. Rozmýšľala.

Najzaujímavejším motívom bol pre mňa však fakt, že Em a Finn, vedeli, že bez ohľadu na to či sa im podarí zmeniť budúcnosť zmiznú. Čas ich vymaže. V minulosti s ich mladšie verzie už niekde nachádzajú, takže nemôžu byť duplicitní. Hysterické.  

Je to kniha plná zúfalstva, v ktorej sú postavy tlačené až na pokraj reality a zdravého rozumu, kde stoja zoči-voči minulosti a prízrakmi desivej budúcnosti. A až v tomto rozpoložení môžeme vnímať ich skutočný charakter a obety, ktoré sú schopní priniesť.

Dočítala som ju pred pár hodinami -  ešte stále mám taký ten pocit, kedy vám zviera hrdlo a viete, že ste práve prežili niečo naozaj výnimočné. Vlastne v tejto chvíli by som si už ani nebola ochotná staviť na to, že som All Our Yesterdays čítala. Skôr som bola divákom jedného veľmi akčného filmu plného zvratov, flashbackov, úžasných efektov a áno, hlavne cestovania v čase.

Zároveň musím uznať, že je to jeden z najlepších, ak nie najlepší knižný debut, akého som bola tohto roku svedkom. V poslednej dobe mi rukou  prešlo priveľa kníh nad ktorými som krútila hlavou a uvažovala, ako je možné, že ich bol vôbec niekto ochotný vydať a keď už sa tak stalo, kde boli editori, ktorí by autora, alebo autorku poklepali po pleci a povedali: Dobre. Peknú knižku si napísal/a, počkaj pár rokov, trénuj, píš, rozmýšľaj, niečo na svojom diele prerob, najlepšie úplne všetko, potom sa k nám vráť, opravíme. Vydáme.

Väčšina autorov píše knihy, ale Cristin Terrill napísala priam učebnicový bestseller so všetkým čo k tomu patrí. Dokonca s veľmi dobrým načasovaním v období kedy sú všetci dystópií, paranormálnych romancíí, upírov, vlkolakov, víl, čarodejníkov a 16 ročných kapitánov vesmírnych lodí plné zuby, je práve cestovanie v čase pole značne neorané.

Príbeh končí, akoby išlo o stand-alone novelu, ale na rok 2014 je naplánované pokračovanie. Naozaj si však neviem predstaviť, kam by nás mohol ďalší dej priviesť  a či to bude fungovať.
No keď máte k dispozícii stroj času, je možné zrejme všetko.
Blogger Widget