RECENZIA: THE RAVEN BOYS (The Raven Cycle #1) - Maggie Stiefvater


Autor: Maggie Stiefvater * Názov: The Raven Boys * Séria: The Raven Cycle #1  * Rok vydania: 2012

Blue Sargent žije v dome plnom jasnovidiek, vďaka čomu ju počas celého života sprevádza stále jedno a to isté proroctvo. Ak sa zamiluje a daného mladíka pobozká, zabije ho tým. To ju netrápi, lebo proroctvo nie je veľmi špecifické, je mladá a aj tak sa s ľuďmi na kamarátskej báze veľmi nestretáva, čo je v tomto prípade dokonalou prevenciou. Jedného dňa sa však zjaví dlho stratená príbuzná a doplní proroctvo vetou: Tento rok sa zamiluješ.

Ženy z Blueinej rodiny ponúkajú svojim zákazníkom všetky služby bežnej praxe, od predávania prírodnej medicíny, čítania z tarotov a dlaní, cez vešteckú telefónnu linku, po vypočutie si zážitkov minulého týždňa. No je tu však i špeciálna, bonusová služba. 

 Jednu noc v roku sa na miestnom cintoríne zhromažďujú duchovia ľudí, ktorí zomrú v nasledujúcich 12 mesiacoch. A jasnovidky sú samozrejme pritom, aby mohli zapisovať mená a za mierny príplatok upozorňovať ľudí, že je ten najlepší čas začať míňať životné úspory. Blue duchov nevidí. Ako jediná z rodiny, na rozdiel od svojej mamy, tiet a sesterníc nemá absolútne žiaden jasnovidecký dar. Možno len to, že na ostatných pôsobí, ako zdroj, takže sa v jej blízkosti paranormálne schopnosti iných znásobujú. To sa neráta. 
Keď však napriek tomu uvidí ducha chlapca oblečeného v uniforme súkromnej školy pre synov bohatých rodičov Aglionby, a ten sa jej predstaví menom Gansey, môže to znamenať dve veľmi rozdielne veci. Buď je jeho pravá láska ... alebo ho v budúcnosti zabije.
A to už je zápletka s ktorou sa dá pracovať.

OK. A teraz zrejme čakáte kedy sa to zvrhne na klišé story, kde sa naši protagonisti stretnú v prvý deň školy a budú na seba hádzať pohľady, potom sa začnú neznášať, potom pribudne nejaký štramák a vznikne nám trojuholník a potom pribehnú upíri, vlkolaci, zopár anjelov a sexy mimozemšťan a - NIE!  The Raven Boys recenzujem práve preto, že je iná, ako všetky YA knihy s kt. som sa doteraz stretla. Je písaná podľa vzorca, ktorý som doteraz nepoznala. Už roky sa mi totižto nestalo, aby som pri čítaní nemala ani najmenší tip o tom, kam to bude celé smerovať. Tento príbeh sme ešte nepočuli. 

Blue taktiež brigáduje v miestnej pizzerii, ktorej najfrekventovanejšími návštevníkmi sú študenti Aglionby. Bohatí, drzí, so znakom havrana na školskej uniforme. Sú to proste Raven Boys. A nosia so sebou len problémy. Je preto, rozhodnutá držať sa od nich čo najďalej a nutný  kontakt obmedzovať na profesionálne zazeranie spoza baru. 


A konečne prichádza okamih, kedy si môžeme predstaviť našich mládecov. Pretože načo by nám boli pre iné knihy bežní dvaja chlapci, keď môžeme mať štyroch?

Richard C. Gansey III - mohlo by sa zdať, že má všetko, peniaze, vzdelanie, skvelú rodinu, oddaných kamarátov, ale on chce niečo úplne iné. No. Povedzme, že je na púti za veľmi, netradičným a paranormálnym cieľom, na ktorej ho sprevádzajú už spomínaní traja kamaráti. 
Adam – prototyp milého, skromného, spravodlivého chlapca z chudobnej rodiny, kt. je základnými princípmi YA žánru odsúdený na to, že si nikdy nenájde frajerku.
Ronan - neznesiteľný, arogantný, agresívny, šialene zúfalý a veľmi správnym štýlom sarkastický. Moja obľúbená postava.
Noah – ten štvrtý.

Začiatok knihy je rozpovedaný z uhla pohľadu Blue, čo sa následne mení aby sme mohli v tretej osobe sledovať situáciu aj na strane chlapcov, vďaka čomu dostávame hlbší náhľad do ich naozaj prepracovaných a unikátnych osobností, vedúcich nevšedné a vtipné dialógy. Myslím skutočne vtipné a inteligentné, no stále veľmi prirodzené. 

A toto je ďalšia vec, ktorú by som chcela vyzdvihnúť. Všetky situácie sú veľmi normálne. Napríklad prvé stretnutie hlavných postáv je skutočné, trápne, neohrabané stretnutie v bežnej situácii, ktorú zažilo zrejme každé dievča. A každé dievča ju existenciálne neznáša. 
Možno sa ma chcete spýtať: "Hej Hana! A kde je láska?" 
No tak slečny! tu ide ľuďom o život, snáď nebudú riešiť také triviálnosti. A prisľúbené sú ďalšie tri časti. Takže zrejme sa i vy dočkáte. 

A posledná vec. Kniha proti sebe stavia veľmi zaujímavým spôsobom svet Blue, ktorá síce vyrastá obklopená okultizmom, no berie to celé veľmi rozumne a prakticky a Ganseyho, ktorý sa veľmi zúfalo snaží paranormálno zadefinovať vedou, pričom veriť chce, no je príliš racionálny a fixovaný na techniku, aby to dokázal.
Blogger Widget