RECENZIA: ORDINARY MAGIC - Caitlen Rubino-Bradway


Autor: Caitlen Rubino-Bradway * Názov: Ordinary Magic * Rok vydania: 2012 * Žáner: Middle Grade, Fantasy

Abby žije vo svete, v ktorom sú čary vecou každodenného praktického života a využívajú sa absolútne na všetko. Od cestovania na lietajúcich kobercoch, cez zabezpečovanie bánk či väzníc, po ustieľanie postelí a varenie kávy. V deň svojich 12-tich narodenín sa rovnako, ako všetky ostatné deti musí zúčastniť Merania. To deti zaradí do (podľa množstva mágie, ktoré v sebe majú) jedného z 9 magických stupňov. Abby však dostáva nálepku Ord” - Ordinary. Úplne Obyčajná. Nemá v sebe ani štipku mágie. Proste nič. Zo dňa na deň sa tak stáva vyvrheľom a možným nebezpečenstvom pre spoločnosť.

Blbé. No. Ordi sú vnímaní, ako niečo neprirodzené, prinášajúce smolu a v niektorých prípadoch sú im odopierané základné ľudské práva. Rodičia sa takýchto detí často vzdajú, alebo ich predajú Dobrodruhom, ktorým môže fakt že na nich mágia nijako nepôsobí pomôcť v získavaní zakliatych pokladov. Rodičia Abby však odmietnu predať a namiesto toho ju pošlú do špeciálnej školy, kde sa snažia Obyčajné deti naučiť prežiť vo svete plnom mágie. 

A okolo toho sa točí celý dej knihy. Abby sa ocitá v úplne novom, značne nepohodlnejšom, riskantnejšom svete, v ktorom sa z nejakých príčin riady samé neumyjú. Vyzerá to tak, že jej najväčšou starosťou by mal byť fakt či sa naučí byť nenápadná a rýchla. Pretože pre Ordov je schovávanie sa a unikanie celoživotnou náplňou. Ak bude mať šťastie možno si raz nájde prácu. A k bude mať veľké šťastie, možno za ňu dostane aj zaplatené. 

Abby je veľmi inteligentným spôsobom vypilovaná hlavná postava. Extrémne sarkastické 12-ročné dievčatko, veľmi odvážne, ale zároveň milé a uveriteľné. 


Ak by som mala túto knihu popísať jedným slovom, bolo by to: Roztomilá. Na roztomilejšiu som ešte nenarazila. Je to hlavne vďaka postavám. Všetky akoby žili vo svojom,  malom, milom svete s jediným cieľom. Proste neprestať byť vtipní a roztomilí. Platí to o všetkých od rodičov, cez učiteľov, kráľa, súrodencov, či kamarátov zo školy Petrovi, Fredovi a Fran
Mojou najobľúbenejšou postavou  je Abbyn starší brat Gil. Naozaj som nečakala, že v Middle Grade knihe o ktorej široko - ďaleko nikto nechyroval narazím na postavu, ktorá vo mne vyvolá záchvaty smiechu vo veľkom štýle. Akože také, so svalovicou na bruchu, utieraním sĺz a všetkým ostatným. Skutočne. Čo veta to perla. 

Ale čo je na knihe Ordinary Magic najzaujímavejšie? Pre mňa zrejme to, že sa autorka rozhodla pre middle grade žáner a rozpovedala príbeh v prvej osobe očami 12 ročnej Abby, ktorá je síce odvážna, rozumná, ale v konečnom dôsledku je len takým tým naozaj obyčajným dievčaťom od susedov a nie jedného z jej úžasných starších súrodencov. 

Mohla predsa kráčať v šľapajách ... no ... všetkých ostatných a postaviť knihu ako YA. Hlavnou postavou mohla byť super-výnimočná sestra Alexa, ktorá napriek tomu, že má 9 (možno 10) stupeň mágie, nesebecky pracuje v škole pre Ordov ešte predtým, ako zistí, že jej vlastná sestra je jedným z nich. A nakoniec sa stane kráľovou frajerkou. Alebo Gil, extrémne lenivý a ešte extrémnejšie inteligentný, ukrývajúci vtipné tajomstvo. 
Ale neurobila to a vďaka tomu mám pocit, že táto jedna MG kniha mi veľmi časušetriacim spôsobom prerozprávala i dej cca troch YA kníh, ktoré nikdy nevýjdu. 

Čo dodať? Je to úžasná kniha s naozaj bohato rozvinutým magickým svetom, postavami a nezabudnuteľným humorom (pripomenula mi Konrádov Osud - Diana Wynne Jones). Zostáva už len dúfať, že sa dožijeme aj pokračovania. Naozaj by ma zaujímalo, ako bude príbeh Abby a jej Obyčajných parťákov pokračovať. 

Blogger Widget