RECENZIA: WE HAVE ALWAYS LIVED IN THE CASTLE - Shirley Jackson


Autor: Shirley Jackson * Názov: We Have Always Lived in the Castle  * Rok prvého vydania: 1962 * Žáner: Young Adult, Horror, Klasika, Gotika


We have Always Lived in the Castle je oficiálne najmorbídnejšiou knihou, akú som kedy čítala. Je ako nočná mora po ktorej máte celý deň nepríjemný pocit, ako autonehoda od ktorej nemôžete odtrhnúť pohľad. Dalo by sa povedať, že jej hlavným motívom je rutina. A to, čo sa stane, keď je daná rutina narušená.  

Merricat Blackwood žije v starom rodinnom sídle spolu so svojou sestrou Constance a senilným strýkom Julianom. Kedysi bývalo na panstve sedem Blackwoodovcov, všetko sa však zmenilo počas jednej večere pred šiestimi rokmi, kedy niekto vsypal do cukorničky arzén. Z viacnásobnej vraždy obvinili Constance, no pre nedostatok dôkazov bola prepustená a vrátila sa späť domov, kde sa teraz, nesúc stigmu možnovraha paranoidne ukrýva pred zvedavými pohľadmi obyvateľov neďalekej dediny.


A tu prichádza už spomínaná rutina, ktorú si pozostalí Blackwoodovci počas rokov vytvorili. Na Merricat pôsobí veľmi upokojujúco


- až magicky, hlavne vďaka vlastným pravidlám a podivným činnostiam (rituálne pochovávanie talismanov, pribíjanie ľubovoľnýc vecí na stromy), ktorými sa snaží udržiavať prípadných votrelcov čo najďalej od panstva. Niektoré dni sú vyhradené na upratovanie, niektoré na pranie či iné domáce práce. A potom sú tu zlé dni. Dni počas ktorých je Merricat nútená opustiť bezpečie svojej komfortnej zóny a vydať sa do dediny na nákup potravín a kníh, kde prichádza ku konfrontácii s dedinčanmi. Tí vďaka jasnej deľbe sociálnych tried a dlhodobej izolácii vnímajú Blackwoodovcov, ako outsiderov a z diaľky sledujú každý ich krok s perverznou fascináciou. 

Toto je najlepšie vykreslené počas opisov občasných návštev cudzincov na panstve, z ktorých je jasné, že sú všetci návštevníci zvláštnym spôsobom nadšení možnosťou, že každá šálka osladeného čaju, ktorú príjmu od hostiteľky môže byť ich poslednou. Vždy príde reč na arzéna na miestnosť v ktorej sa to všetko odohralo. Osobitý rámec príbehu patrí ochrnutému strýko Julianovi, ktorý sa už roky zúfalo snaží vytvoriť rekonštrukciu danej udalosti a s nadšením a hrdosťou o nej rozpráva každému, kto je ochotný ho počúvať, vďaka čomu postupne získavame krátke útržky z inkriminovanej noci.

Čím dlhšie sledujeme Blackwoodovcov a interakcie medzi nimi, tým viac vnímame, že je tu niečo úplne, ale úplne zle. Ich správanie sa už nedá nazvať excentrickým, je to skôr niečo veľmi zlomené, desivé a divné, niečo čo by vlastne vôbec nemuselo existovať, keby sa problémy riešili hneď a neignorovali celé roky. Ide hlavne o Constance, pre ktorú je kvôli dlhodobému hikikomori životnému štýlu absolútne nemožné ísť medzi ľudí. Má veľmi mäkkú a nepriebojnú povahu, takže namiesto toho, aby mladšiu sestru vychovávala, vo všetkom jej ustupovala, lebo to tak bolo jednoduchšie čím zapríčinila, že Merricat nemá žiadne použiteľné sociálne zručnosti či vzdelanie. 

Príbeh rozpráva Merricat, ktorá je veľmi zaujímavá hrdinka a zároveň najsilnejšou stránkou knihy, už len z tej príčiny, že je nepríjemná, zvrátená, no zároveň sympatická a človek jej fandí aj vo chvíli keď uvažuje nad tým, ako by chutilo pečené bábätko. Šokovala ma, miestam znechucovala, ale aj tak som ju z nejakých príčin musela mať rada. Má síce 18 rokov, no vďaka izolácii, ktorá začala keď mala 12, jej myšlienkové pochody patria oveľa mladšiemu človeku. 

Zvrat nastáva, keď zvyky a zaužívaný chod panstva naruší príchod bratranca Charlesa, ktorý má zálusk na rodinné bohatstvo, vyhlási sa novú hlavu rodiny a nestrannému pozorovateľovi je okamžite jasné, že pred šiestimi rokmi došlo k hroznej tragédii, no schyľuje sa k ďalšej. Možno oveľa horšej. 

We Have Always Lived in the Castle nie je ani tak hororom, ako veľmi znepokojujúcim psychologickým thrillerom s ťaživou atmosférou a zároveň veľmi špecifickou a jedinečnou klasikou. Určite si od Shirley Jackson ešte niečo prečítam. Raz. V budúcnosti. Keď prestanem uvažovať nad tým, ako chutia pečené bábätká. 
Blogger Widget