RECENZIA: THE MENAGERIE (Menagerie #1) - Tui T. Sutherland & Kari Sutherland


Autor: Tui T. Sutherland & Kari Sutherland * Názov: The Menagerie * Séria: Menagerie #1 * Rok vydania: 2013 * Žáner: Middle Grade, Fantasy


Najedovaná kappa zazerá z akvária. Fénix s komplexom menejcennosti sa samovznecuje každej pol hodiny a jednorožce majú maniere vyslúžilej opernej divy, pričom sa k svojim opatrovateľom správajú horšie, ako Zdena Studenková ku komparzu. 

Takto nejako plynú dni v tajnom, ostro stráženom zverinci plnom mýtických bytostí pri jednom malom ospalom mestečku. Teda plynuli, až do chvíle, v ktorej sa šiestim hipogrifím mláďatám nepodarilo utiecť a vybrať na špacír po uliciach. 

Logan je v meste nový. Spolu s otcom sa prisťahovali len pred pár týždňami. Má problém s hľadaním kamarátov, lebo nevie hovoriť správne veci v správnej chvíli. Väčšinu času preto trávi doma, s domácimi zvieratami. Jedného dňa však začuje rozhovor, v ktorom sa Zoe - najdivnejšie dievča z celej školy - a Blue - najpopulárnejších chlapec - dosť ustarostene rozprávajú o jej zmiznutom psovi. Sú to síce ľudia s ktorými by sa za normálnych okolností nedal nikdy do reči, ale stratil sa im predsa pes, to je vážna vec! Ponúkne im svoju pomoc pri hľadaní, po návrate zo školy však nájde svoju izbu hore nohami, všetky zvieratá v stave najvyššej hystérie a hipogrifie mláďa pod posteľou.

Po chvíli zistí, že s ním dokáže komunikovať a pomocou prosieb, sľubov, ale hlavne rozmrazených hamburgerov, mláďa presvedčí, aby mu ukázalo odkiaľ prišlo a on ho mohol vrátiť späť k rodičom. Tak sa dostane do zverinca plného zvierat z legiend a mýtov, ktorý Zoeina rodina stráži mnohé generácie. 

Existuje len jedna emócia, ktorou sa dá na takú zážitok reagovať. Absolútna eufória. Logan je z toho čo objavil nadšený, chce pomáhať a dúfa, že sa bude môcť stať jedným z ošetrovateľov v zverinci. Druhá možnosť je, že mu vymažú spomienky a pošlú domov. To už neznie tak lákavo. Keďže sa však ukáže, že ako sa jediný dokáže s malými hipogrifmi rozprávať, môže zatiaľ zostať a pomáhať v pátraní, ide totižto o čas. Ak nebude celý inventár skompletizovaný do konca týždňa, kedy má prísť inšpekcia, zverinec zrušia. A možno urobia niečo oveľa horšie. 

Vždy, keď v Harrym Potterovi doviedol Hagrid nejakú novú, parádnu, bájnu bytosť a dovolil deckám, aby ju ohmatávali, poprípade na nej jazdili som uvažovala nad tým, čo si o tom tá bytosť asi tak myslí. No neviem, mňa keby niekde dovliekli a nechali školákov, aby ma beztrestne očumovali a potľapkávali po chrbte, určite by som sa k tomu chcela patrične vyjadriť. A to je najväčším plusom tejto knihy. Obyvatelia zverinca sa vyjadrujú. Veľmi často a absolútne ku všetkému. Proste nesklapnú a nesklapnú. Teda okrem jednorožcov. Tí sa zväčša len odúvajú. Každé jedno zviera má svoju vlastnú osobnosť s veľmi silným charakterom. 

Logan je tak trochu Disney princezná. Má rád zvieratá a zvieratá mu náklonnosť dosť okato vracajú. Stavím sa, že keby sme ho postavili niekde na námestie a načiahol by ruky, hneď by mu na nich sedelo zo desať zamilovaných vrabcov. Do zverinca a celého blázninca, ktorý ho obkolesuje vstupuje, ako nestranný pozorovateľ. Vďaka tomu vníma veci, ktoré ostatným uchádzajú, lebo sú pre nich vecou bežnej rutiny. Ako jediný má dostatočný nadhľad, dokáže spájať súvislosti a byť pri hľadaní mláďat naozaj nápomocný. 

Dosť zaujímavé pre mňa bolo tiež to, že Logan je černoch. Dobre, toto možno vyznie trochu divne, ale čo môže byť v MG knihe lepším ukazovateľom toho, že na niektorých veciach vôbec nezáleží, ako spomenúť ich raz, ako fakt a ďalej ich už vôbec neriešiť? To, že je černoch bolo spomenuté v jednej jedinej vete. Keby som ju nejakým nedopatrením preskočila, ani by som o tom nevedela. Čo je oveľa zmysluplnejší odkaz, ako neuvedomelý rasizmus vo väčšine súčasných (hlavne fantasy) YA, kedy autor síce menšinám dovoľuje sa v knihách mihnúť, ale len niekde v pozadí, alebo v roly kamarátov výhradne bieleho protagonistu. Tento princíp do dokonalosti doviedol John Green, ktorý každému belochovi veľmi štedrým spôsobom dopraje verného menšinového sidekicka. Aziat? (Let it Snow) Arab? (An Abundance of Katherines) Černoch? (Papierové mestá) Už len čakám kedy na nás vytiahne Indiánsku kartu. 

Hlavným rozprávačom deja je Logan, no hlavne ku koncu knihy s k slovu dostáva aj Zoe, ktorá pociťuje veľkú vinu, lebo mala hipogrifov na starosti a obáva sa, že zabudla zamknúť výbeh. Bola pre mňa najzaujímavejšou postavou, lebo napriek tomu, že nemá ani 14 rokov, je pre ňu zverinec absolútnou prioritou a je preň ochotná obetovať úplne všetko, lebo si veľmi dobre uvedomuje, že má v rukách životy. Nič neriskuje a dokázala to už v minulosti, tak, že sa zo dňa na deň vzdala najlepšej kamarátky. Ako jediná má problém s tým, že je Logan na blízku. Zoe ho skutočne nemá rada a dáva mu to patrične najavo. Zo začiatku je pre ňu len otravným prišelcom, ktorý viac zavadzia, ako pomáha. Neskôr na neho žiarli, kvôli spôsobu, akým vie komunikovať so zvieratami, čím strháva všetku pozornosť a pochvaly na seba, pričom všetci zabúdajú na to, že ona je tá, čo robí každý deň tú skutočnú prácu (kŕmenie zvierat, čistenie klietok), ktorú nechce robiť nikto iný. 

Najväčším plusom The Menagerie sú určite postavy a dialógy. Ešte v žiadnej knihe som sa nestretla s perfektnejšími výhovorkami - teda vlastne pokusmi o výhovorky - a toľkými referenciami na diela od Diany Wynne Jones a film Men in Black. Je pravda, že na môj vkus bolo všetko až príliš uhladené a do seba zapadajúce, ale na druhej strane je to MG kniha, tak čo? Plus koniec. Absolútny cliffhanger. Hlavná zápletka sa síce vyriešila, ale veľmi veľa otázok zostalo nezodpovedaných, takže už teraz mám mierny tik v oku z toho, že musím čakať na pokračovanie. Tak to snáď bude stáť za to utrpenie. 
Blogger Widget