LACKADAISY - Tracy J. ButlerPoznáte ten pocit, keď viete, že niečo nie je v poriadku, ale za nič na svete nemôžete prísť na to čo?

Čítam webkomix, preklikávam stránky a zrazu som sa na jednej zasekla. Nejaká divná sa mi zdala. Teraz je asi ten správny čas podotknúť, že boli 4 hodiny ráno - čo je veľmi dobrá výhovorka na to, že som nebola ... no... najostrejší nožík v šuplíku?

Išlo o túto stranu a moja osobná púť od "Niečo mi tu nesedí, Watson" po "Jááájšaktádruhámačkahovoríposlovensky!" bola naozaj strastiplná. Ale slovenská kultúrna vložka nie je jediný dôvod, prečo je Lackadaisy mojím najobľúbenejším webkomixom. Veď predsa keď zmiešate antropomorfné mačky, mafiu, obdobie americkej prohibície a vydáte to pod heslom: 

" Times change. Laws change. People still want booze. "

nemôže to dopadnúť zle. Napadá mi len jediné negatívum, ktoré vlastne ani nie je negatívom. Autorka si dáva na všetkom od dialógov, historického výskumu po grafiku záležať tak strašne, že čas medzi publikovaním jednotlivých stránok je dosť hysterický. Napríklad tohto roku vyšli zatiaľ len dve.

Takže. Máme tu Saint Louis, rok 1927. Pod malou kaviarňou Little Daisy Cafe je dlhé roky ukryté jedno z najlepšie strážených tajomstiev spoločnosti-bez-alkoholu-otrávených občanov. Lackadaisy. Mafiánsky bar v ktorom vám ulejú. 

Ale veci sa zmenili, dynamika v podsvetí sa premiešala a Lackadaisy má svoju zlatú éru dávno za sebou. 

Atlas, mafiánsky šéf dobrých-zlých chlapcov je mŕtvy a všetky kšefty podedila jeho mladá žena, ktorá chce navrátiť podniku zašlú slávu. Musí preto za pomoci svojich dobrých-zlých chlapcov bojovať proti zlým-zlým chlapcom. No nie je to tá najoriginálnejšia zápletka na svete? 


Možno nie. Ale v tomto prípade je skôr prevedenie to, čo sa skutočne počíta. Ako som už spomenula – slečna Butlerová sa s tým kašle natoľko, že vytvorila niečo vizuálne a obsahovo veľmi nadpriemerné. Jednotlivé panely sú tvorené tak, aby pripomínali staré fotografie z 20tych rokov a je na nich zachytený vážne každý detail. Na začiatku som sa chvíľu zamýšľala, prečo si autorka zvolila za hlavné postavy práve mačky – lebo, ako som sa sama presvedčila, keď som robila osvetu a snažila som sa poposielať link na Lackadaisy svojim kamarátom – málokto je ochotný dať šancu ilegálnym eskapádam jazz počúvajúcich cíc s revolvermi. Odpoveď som ale našla v jednom z jej Q&A, kde povedala, že pri mačkách má oveľa viac možností pri znázorňovaní nálad a emócií. Veľká pravda. Tam, kde by sa pri ľuďoch musela obmedzovať s prirodzenou mimikou a občasným dvihnutým obočím, to môže s mačkami roztočiť naplno. Sklopené ušká, zježený chrbát, mykanie fúzikmi, ovievanie sa chvostom, naháňanie motýľa packou a ....ehm, pašovanie whisky? Prvé strany boli vytvorené v roku 2006 a od tej doby sa grafické prevedenie dosť zmenilo. K lepšiemu. Plus posledné dva roky to dokonca chytá taký ten klasický steampunkový look. Všade samé ozubené kolieska. Môže byť. Ďalšou silnou stránkou sú postavy a dialógy. Lackadaisy je žánrovo komédia. Miestami čierna komédia plná veľmi živých, vtipom sršiacich postáv. Každá svoj príbeh, ktorý je skôr či neskôr vyrozprávaný, takže je dej zložený z viacerých, dejových línii a občasných flashbackov. Tým, že sú všetky postavy roztomilé, očká vypliešťajúce mačky je zaistené to, že ich musí mať každý rád. Bez ohľadu na to čo robia. Priväzujú svoju obeť o koľajnice? Naháňajú niekoho nepohodlného zo sekerou po lese? No a čo – veď majú milé ňufáčiky! A to je najvyššia priorita.


Názov: Lackadaisy * Autor: Tracy J. Butler * Rok vydania: 2009 * Žáner: Grafická novelaWebkomixHistorická fikcia
Blogger Widget