Najlepšie Adaptácie KLASICKÝCH KNÍH - formou VIDEOBLOGU


Keď v roku 2012 vyšli prvé časti The Lizzie Bennet Diaries (adaptácia Pýchy a Predsudku formou vlogu), bola som z nich nadšená. Hneď som poslala link absolútne všetkým vrátane kamošky, s ktorou sme následne viedli cca takýto dialóg:

Obraz prvý:
Budova Právnickej fakulty UK. Chodba. Lujza sedí na lavičke. Zamyslene pozerá do blba. Hana vchádza do obrazu. Ešte z dvier kričí otázku. Predpokladá, že Lujza bude vedieť o čom hovorí. 

Hana: Tak čo?Lujza vie. Zrazu sa tvári veľmi nadšene. 


Lujza: Ježiš, to je tak super!
Hana: Ale, že! Úplne akože super. 
Lujza: Ježiš, to je tak vtipné!
Hana: No! Úplne parádne nasvietené to je. 

Na scénu vchádza profesor. Dievčatá sa odmlčia. Teplota v miestnosti klesá o 15 stupňov. Slnko zapadlo. Profesor Sopóci prejde do svojej kancelárie. Zatvára dvere. Temnota a strach sa z chodby pomaly vytrácajú, hlasy tisícok trpiacich duší utíchli a dievčatá pokračujú v nadšenom rozhovore. 

Lujza: Ježiš, to je tak super.
Hana: Je. A vieš čo by bolo ešte viac super? Keby sme takto prerobili Jar Adely Ostrolúckej!

Hana sa stavia na lavičku a otvára okno. Strká dva prsty do úst. Zapíska. Dvíha pravú ruku do vzduchu. Orol tatranský jej sadá na plece. Z miestností vychádzajú tlieskajúci ľudia. Upratovačka skanduje. Vrátnik plače od šťastia. Profesor Sopóci rozdáva lízatká. Lujze sa rozšírili zreničky.

Lujza: Ježiš, to by bolo super!

V pozadí padá hviezda. 

Následne sme asi 7 minút z našich životov obetovali vytváraniu produkčného plánu a scenáru. Išlo o veľmi nabitých 7 minút, kedy sme formou obrazovej montáže z americkej romantickej komédie prežili všetky šťastné i nešťastné chvíle projektovej výroby a krátku hádku o najdostupnejšom editovacom programe. Stihli sme usúdiť, že v rámci odvekého príslovia: "Neprovokuj ľudí, ktorí vlastnia auto  s vyššou hodnotou, ako má v očiach spoločnosti tvoj život," nebude zápletka o vloggerke Eve a jej interaktívnej stáži pre firmu Ostrolúcky a spol., ktorá má techtle-mechtle s Pentou, to pravé orechové. V minúte šiestej bola prvá epizóda nášho diela nahraná na youtube. O 30 sekúnd neskôr sme s hrôzou sledovali, ako 98% divákov nepochopilo, že ide o web seriál. Nikto nám nerozumel. Ľudia sa smiali, prstami na nás ukazovali. Rodiny nás vydedili. Narátali sme stovky komentárov v znení: "Zalez! Ty čúza škaredá!" V siedmej minúte sme v nočnom rýchliku, pod rúško tmy unikali smerom na krajiny bývalej Juhoslávie. Už nás nikdy nikto nevidel. 

Pointou príbehu je fakt, že ak niečo také napadlo Hanku z Myjavy, je jasné, že to napadlo aj všetkým ostatným. Bolo preto len otázkou času, kedy sa objavia ďalšie, podobné adaptácie. Ešte viac otázne, bolo však to, ako budú prijaté divákmi, keďže LBD mali na tento formát monopol. Teraz, dva roky neskôr už na to poznáme odpoveď! Prvá sa objavila len pár týždňov po premiére LBD, odvtedy ju nasledovalo mnoho ďalších a každá jedna bola prijatá s otvorenou náručou! 

V tejto chvíli ich je v obehu približne ...ehm ... priveľa... vyberám tu preto pár takých, o ktorých si myslím, že sa ich oplatí pozrieť. 


Tak. The Lizzie Bennet Diaries. Adaptácia Pýchy a Predsudku od Jane Austenovej a zároveň prvé, najväčšie a najprepracovanejšie prevedenie klasickej knihy do formy videoblogu. Je to proste kombinácia všetkého dobrého: vtipný scenár, neznámi, ale veľmi talentovaní herci, kostýmové divadlo, dynamické editovanie a prenesenie postáv na sociálne platformy, ako twitter, pinterest či lookbook, na ktorých ich mohol divák stalkovať, a vedieť, čo robia v rámci reálneho času. Formou vlogu sa už z obrazovky prihovárali mnohé fiktívne postavy. Napríklad hmmm ... Dr. Horrible? Ale postavy z 200 ročnej knihy? Veď to je najlepší nápad na svete! LBD už teraz poznajú všetci, takže nemá veľký zmysel sa o nich rozpisovať. Asi najväčší dôkazom toho, aké sú super je fandom, ktorý sa okolo nich vytvoril a fakt, že vo chvíli keď  oznámili, že plánujú robiť DVD, vyzbierali na Kickstartery požadovaných 60 tisíc dolárov za 4 hodiny. A potom sa už len dokladalo. Hej! Veď žijeme vo svete v ktorom sme si zvykli dostávať veľa vecí zadarmo, takže až keď sme ochotní za niečo platiť, aj keď nemusíme - až to je láska! Tá predošlá veta by sa nemala veľmi rozoberať. Určite nie do hĺbky. Aplikovať len vo vzťahu ku knihám a web seriálom.  

Z tejto produkcie vyšli ešte dve adaptácie kníh Jane Austenovej. 
Welcome to Sanditon (Sanditon) v ktorej odchádza Georgiana Darcyová testovať novú aplikáciu do mesta Sanditon. Nápad nebol zlý, ale začali do procesu príliš montovať fanúšikov, takže reálny dej tvorila len každá druhá časť, zatiaľ čo tie ostatné boli kompiláže videí od divákov. Dosť rýchlo sa to zunovalo.
Emma Approved  (Emma) - lifestylová guru Emma sa rozhodla všetkým pomôcť. Či sa im to páči, alebo nie. Taktiež som nebola očarená. Vlogy točí Emma pre divákov a prípadných zákazníkov vo svojej kancelárii, pôsobia síce profesionálnejšie, ako videá LBD, ale tiež neprirodzene a umelo. 


Jana Eyrová od Charlotte Bronteovej. Na rozdiel od LBD je tu zvolený jednoduchší, domáckejší štýl, ktorý sa k postave Jany hodí najviac. Žiadne akčné editovanie s kostýmovým divadlom, len Jana a jej kamera, vďaka čomu pôsobí celý seriál oveľa prirodzenejšie, ale zároveň má viacero nudných, hluchých miest. Pri pozeraní tejto adaptácie, bolo pre mňa najzaujímavejšie čakať, ako prerobia zápletku s Rochesterom a jeho šialenou ženou, ktorú drží zamknutú v podkroví. Bez toho, aby im tam kukláči nabehli. 

Lucy Maud Montgomeryová. Anna zo Zeleného domu a jej Green Gables Fables. Anna má 17 rokov, mŕtvych rodičov, miernu závislosť na tumblr a práve ju adoptovala nová rodina. Musela sa presťahovať do cudzieho mesta v ktorom nikoho nepozná a tak, aby mala aspoň nejakých parťákov si založila video blog. Nemyslím si, že postavu Anny mohli obsadiť lepšie.  Chvíľu mi liezla na nervy, ale potom som si opäť pozrela film, prelistovala prvú knihu a spomenula som si, že Anna nám má liezť na nervy. Je to taký ten divný vzťah s postavou, kedy jej chcete fandiť, ale to sa podarí, len na 50%. Ďalších 50% času máte chuť vbehnúť do obrazu a vysvetliť jej, že nie je jediná osoba vo vesmíre. O! A pozerať to so slúchadlami v ušiach je nebezpečné. Anna dosť piští. Len na vlastné riziko. Verte mi, ja som to zistila tým ťažším spôsobom. Čo sa týka deja a akcie, v prvej sérii (adaptujúcej prvú knihu - 18 častí) sa toho veľa nestane, ale aby som bola férová, ani v knihe sa toho veľa nestalo. Zmizla brošňa, vypilo sa ríbezľové víno a hm, Gilbert ju pokvákal za vlasy? 
K tomuto web seriálu mám len jednu vážnejšiu výhradu. Hlavnou postavou je dievča s po zadok dlhými, prirodzene ryšavými vlasmi, ktoré má každú časť  zapletené v inom účese. A ja sa pýtam: Kde je vedľajší kanál s vlasovými tutoriálmi? Veď to je sprosté mrhanie zdrojmi! Shakespeare. Rómeo a Júlia. Prerobiť Pýchu a Predsudok tak, aby bola moderná a super, nie je až taká veľká výzva. Tá je predsa moderná a super už v originály. Ale ako zadaptovať tragédiu? Rómeo a Júlia, alebo v tomto prípade Jules a Monty sú študentami vysokej školy, pričom sú členmi konkurenčných, celé generácie rozhádaných gréckych klubov. Veď viete, takých tých alfa-omega-fí-pí. Rómeo sa rozhodne vplížiť na párty v maskách druhého klubu, ktorému velí Júliin brat. A už to ide. Pôvodné Shakespearove dialógy sa mixujú so súčasným jazykom, ale čo je dôležitejšie, toto je jediná adaptácia v ktorej môžeme priamo sledovať všetky kľúčové okamihy. V ostatných  sa autori rozhodli zostať statickí a radšej veci prerozprávať retrospektívne. Kvôli ročníkovému projektu má každý svoju kameru, s ktorou behá po areály školy a sníma to, čo ho zaujme. Takže konečne príklad klasického vlogu v teréne, plus jeden z najrealistickejších koncov, ktorý bol ... no ... povedzme, že nepríjemný. 


Louisa May Alcott. Malé ženy. Keď som uvažovala, ktorú zahraničnú klasiku by so chcela vidieť ako vlog, Malé ženy boli mojou prvou voľbou. Na ten zázrak som musela čakať skoro dva roky (pretože It´s me Meg sa neráta), ale teraz sú na youtube hneď dva kanály rodiny Marchovcov. Prvým je Jo March Vlog. Veľmi jednoduchá adaptácia, ktorej dej nasleduje v jednotlivých epizódach trochu prirýchlo, čo je na druhej strane kompenzované veľmi realistickým dojmom, ktorý z nich ide. Je to viac menej len rozprávanie Jo do kamery, občas nejaký strih, alebo vbehnutie sestry do záberu. Druhá adaptácia Malých žien, ktorá začala vychádzať len pred nedávnom formou bonusov, pričom reálny knižný dej by mal byť spustený až v decembri. Na rozdiel od Jo March Vlog, kde je vládkyňou deja Jo, majú tu prístup ku kamere všetky štyri sestry. Bod k dobru majú u mňa za to, že z Amy, ktorá si v originály mysela, že je umelkyňa a jej poslaním je kresliť, urobili malú hipsterku, ktorá si nemyslí, že je umelkyňa, táto tomu aj verí - čo je ešte vtipnejšia kombinácia. Takže namiesto kreslenia krajiniek, budeme asi robiť nejaký web dizajn. Nerada by som to zakríkla, ale zatiaľ to nevyzerá zle. 
J. M. Barrie. Peter Pan. Neverland - malé americké mestečko, z ktorého sa snažia všetci utiecť čo najďalej a magický realizmus. Môže byť. Mám pocit, že toto je skôr niečo ako alegória na krízu štvrťstoročnice, v ktorej sa Peter silou-mocou drží toho čo pozná, zatiaľ čo Wendy si začína uvedomovať, že ak neurobí zmenu teraz, nepríde už možno nikdy a snaží sa z Neverlandu utiecť k niečomu väčšiemu a lepšiemu. Plus víla. Dialógy sú vtipné a rýchle, ale mám ďalší audio-problém. Anna zo Zeleného domu piští, no keď hovorí Wendy praskajú poháre. Táto adaptácia je tiež dosť zameraná na romantickú zápletku, ktorá v knižnej verzii neexistovala. A čo sa týka mňa - nemusela existovať ani v seriálovej. 


Veľa kriku pre nič. Jop. Opäť Shakespeare. Zatiaľ jediná Novozélandská adaptácia s najmladšími hercami. Všetky web seriály, ktoré som tu vymenovala sú pre mňa zaujímavé len preto, že sú prerobenými knihami. Keby tieto isté veci boli seriály s vlastným scenárom, alebo vlogy anonymných ľudí, nepozerala by som ich, pretože takých ľudí a seriálov sú všade tisíce.  Nothing Much To Do je jediná adaptácia o ktorej viem, že by ma zajala aj v prípade, že by šlo o skutočnú vec. Nový Zéland. Prostredie strednej školy a Beatrice, ktorá sa dostáva do domu k svojej seternici. Všetci dospeláci sú na služobke a dievčatá majú na pol roka dom viac-menej pre seba. Takže žúrka-žúrka! Beatrice nemá na práci nič lepšie, tak v náhlom návale produktivity zakladá vlog odhaľujúci základné pravidlá života a vesmíru na štýl: Chlapci sú sprostí a treba do nich hádzať kamene. 
OK. Podvádzam. Toto nie je adaptácia klasiky, ale vlogová príloha k web seriálu (s jedným z najlepších scenárov, aké som kedy videla) o najvýznamnejších anglických autoroch minulosti, ktorý je zasadený do prostredia umeleckej  vysokej školy, katedra kreatívneho písania. Blank Verse. Velia tam Tudorovci, všetci sa zaoberajú základnou otázkou "Mám písať kvalitu, ktorú nebude nikto čítať, alebo vytvoriť blbosť, ktorú budú všetci kupovať?" a medzi postavami je napríklad Will Shakespeare, Chris Marlove, či Ben Jonson. Práve ten je v tomto seriály ... no ... v nie pôvodnom pohlaví a vystupuje,ako 18-ročné dievča. Ben Jonson´s Vlog je prechodnou vložkou medzi prvými doma sériami, kedy sa Ben vysporadúva  s udalosťami prvej série tak, že si založí videoblog. Rozpráva o svojom živote spôsobom, vďaka ktorému každá epizóda nesie znaky niektorého klasického diela (napr. Metamorfóza, Nosorožec, The Isle of Dogs).  

Pár bonusov, ktoré ma síce nezaujali, ale nie sú až tak hrozné:


Kate the Cursed: Shakespearovo Skrotenie Zlej Ženy. A stredoškoláci.
Nick Carraway Chronicles: Áno. Už aj Veľký Gatsby vloguje.
Notes by Christine: Meg, Christine a Fantóm Opery.
Classic Alice: Alica v Krajine Zázr-... teda vlastne v krajine klasických kníh. 
Grimm Reflection: Vlog, v ktorom sa striedajú rôzne rozprávkové postavy (Snehulienka a spol.)
University Ever After: Vysoká škola plná Disney princezien. Jop. Aj občasné spevavé vložky. 


A teraz by som ešte rada videla tú Jar Adely Ostrolúckej. Dobre. Môže byť aj Dobrodružstvo pri Obžinkoch, alebo Kocúrkovo.  Lifestylová guru pani Rafiková? A čo tak Reštavrácia? Nie? No...Tak nič. Ja sa teda idem odšuchtať späť do krajiny tieňov. 

2 komentáre:

 1. Musela som si tento článok prečítať dvakrát, lebo prvý raz som došla na koniec a uvedomila si, že celú dobu mi pred očami bliká Jar Adely Ostrolúckej, a že aké by to bolo super :D
  Ešte nikdy som nepočula o tej Anne zo Zeleného domu (ako sa to môjmu tumblru vyhlo?!), ďakujem za tip :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veď to! Veď to! Najlepší web seriál na svete - a my ho nikdy neuvidíme! Škandál.
   Anna je super. Snáď sa ti bude páčiť, ale opakujem: Bacha na zvuk! ...Mne sa napríklad veľmi osvedčilo ležérne odčítavanie z pier.

   Odstrániť

Blogger Widget